2017

Content & Social Media Marketing 

26. januar 2017 kl. 9.00-15.00 | Hotel Strandtangen, Strandvejen 28, 7800 Skive

Deltagerliste

Ib Potter (Slides findes på co3.dk/slides)

ABC-modul

23. februar 2017 kl. 8.30-13.00 | Papirfabrikken 12, 8600 Silkeborg

Deltagerliste

Program

Stefan Brenstrup, Pluss

Peter Ekmann, Væksthus Midtjylland

Kent Nielsen, eStatistik

 

Vækst og beskæftigelse; også et spørgsmål om socialt ansvar

4. maj 2017 kl. 9.00-12.30 | Cabi, Åboulevarden 70, 3, 8000 Aarhus C

Deltagerliste

Program

Ella Petersen

Nadia El Gendi

Birgitte Poulsens indlæg kan efterspørges på bpo@cabiweb.dk

 

Forretningsudvikling af socialøkonomiske virksomheder

30. maj 2017 kl. 9.00-15.30 | Det Gamle Rådhus, Torvet 2A, 1. sal, 8600 Silkeborg

Deltagerliste

Program

Ulrik Boe Kjeldsen, Kooperationen

Signe Bloch-Krarup, Cabi

Keld Holm, Den Sociale Kapitalfond

 

Bliv bedre til at identificere potentielle virksomheder, i forhold til at søge eu-midler (Modul 1)

13. juni 2017 kl. 9.00-15.30 | Innovest, Ånumvej 28, 6900 Skjern

Deltagerliste

Program

Lasse Wolthers

Bo Eskerod Madsen

 

Videnbroer til vækst

23. august 2017 kl. 13.00-15.30 | Region Midtjylland, Skottenborg 26, Viborg

Deltagerliste

Program

Malou Munkholm, Interreg Europe projektet INKREASE

Kresten Olesen, Reg Lab

Christina Busk, Etikos

Bettina Dencker Hansen, AU Forskning og Erhverv

Morten Solgaard, Reg Lab

 

Den socialøkonomiske indsat i kommunerne

14. september 2017 kl. 13.00 - 16.00 l Huset Venture, Skanderborgvej 277 , 8260 Viby J

Deltagerliste

Program

Birthe Muhs, Kolding Kommune

Vibeke Dømler Beske, Slagelse Kommune

Signe Bloch-Krarup, Cabi

Bjørn Bjørnepote, Huset Venture (ingen slides)

Kommunal organisering

Gulletrupkort

Silkeborg

 

Erhvervsfremmesystemets hvem, hvad, hvor

19. september 2017 kl. 8.30 - 16.00 l Businesspark Randers, Viborgvej 92
8920 Randers NV

Deltagerliste

Program

Bent Mikkelsen

Preben Gregersen, Erhvervsstyrelsen

Kim Kofoed Hansen, Region Midtjylland

Eva Glæsner, KKR Midtjylland

Erik Krarup, Væksthus Midtjylland

Jens Enevold Kristensen, Erhverv Randers

Britt Sandvad, Cluster Excellemce Denmark

Dorthe Jensen, VEU-Center Østjylland

René Damkjer, Innovationsfonden

Katrine Skovly, Eksportrådet

Thomas Steen Hansen, Central Denmark EU-Office

Link til oversigt over danske netværk og klynger

 

Professionel sparring til virksomheder om disruption

31. oktober 2017 kl. 8.30 - 14.30 l Generatorsalen, Herningsholm Erhvervsskole, Lillelundvej 21, 7400 Herning

Deltagerliste

Program

Anja Skadkær Grue, DI's Digitaliseringsindsats

Peter James Stark, Ehrenberg Kommunikation

Stefan Brendstrup, Pluss

Carsten Poulsen, Business Innovation, DEIF A/S

 

Brush-up modul

14. november 2017 kl. 9.00 - 15.00 l DGI Huset Herning, Kousgaards Plads 3, 7400 Herning

Deltagerliste

Program

Anna Maria Sønderholm, Væksthus Midtjylland

Kent Nielsen, E-Statistik

Klaus Gunnestrup, Væksthus Midtjylland

Jan Overgaard, Teknologisk Institut

Christian Møller, Blue Equity

 

Digitalisering - fremtidens vækst

23. november 2017 kl. 8.30 - 15.00 l Scandic Bygholm Park, Schüttesvej 6, 8700 Horsens'

Deltagerliste

Program

Brian Gottorp Jeppesen, Mjølner Informatics

Jan Overgaard, Teknologisk Institut - IBIZ-teamet

Jan Damsgaard

Platforme

Fire Mega Trends

Betalinger

loTBigData

Workshop Business Model Canvas