2016

Traditionelt netværk og networking - er punkteret! (workshop 2) 

18. januar 2016 kl. 9.00-.16.00 | Norsminde Kro, Gl.  Krovej 2, 8300 Odder

Program
Deltagerliste

Simone L. Andersen
Individuals

Lær at designe det værdiskabende kursus!

25. februar 2016 kl. 9.00-16.00 | INCUBA, Åbogade 15, 8200 Aarhus N

Program
Deltagerliste 

Er der overhovedet nogen, der fatter, hvad du skriver?

8. marts 2016 kl. 9.00-15.00 | Fladbro Kro, Randersvej 75, 8920 Randers NV

Program
Deltagerliste
Slides

Introduktion til VækstHjulet for VEU og jobkonsulenter

30. marts 2016 | Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Deltagerliste
Slides

Workshopdag om facilitering af innovative processer

31. marts 2016 | VIA University College, Chr. M. Østergaardsvej 4, 8700 Horsens

Deltagerliste
Slides

Workshop i LEAN Business

12. april 2016 | Hotel Medi, Rådhusstrædet 8, 7430 Ikast

Deltagerliste

 

Bliv klædt på til Innoboster

3. maj 2016 | Skanderborg Park, Skovsvinget 10, 8660 Skanderborg

Program
Deltagerliste

Søren Jensen, IF
Jacob Mogensen, INBIOM
Rikke Wetterstrøm, Alexandra

 

Facilitatoruddannelse - sådan faciliterer du du et videnssamarbejde, modul 1

17. august 2016 | Hotel Radisson Blu, Papirfabrikken, first floor Papirfabrikken 12, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Rasmus Johannes Lund

Facilitatoruddannelse - sådan faciliterer du du et videnssamarbejde, modul 2

24. august 2016 Navitas, workshoplokale co-creation Lab på 5. etage (lokale 05.080), Inge Lehmanns Gade 10, 8000 Aarhus C

Program
Deltagerliste

Rasmus Johannes Lund
Rasmus Johannes Lund
Rasmus Johannes Lund

Cirkulær økonomi som innovations og forretningsplatform for virksomheder, niveau C

31. august 2016 | Hotel Marselis, standvejen 25, 8000 Aarhus C

Program
Deltagerliste

Jasper Steinhausen, Ouroborus
Jasper Steinhausen, Ouroborus
Linda Høibye, COWI
Annette Hastrup, Vugge til Vugge (kan fremsendes per mail)
Jesper Minor, Minor Change Group (kan fremsendes per mail)

 

Facilitering i praksis - træningsdag

12. september 2016 | VIA University College, Chr. M. Østergaardsvej 4, 8700 Horsens

Deltagerliste
Program

Thorsten Høegsberg
Thorsten Høegsberg

Konsulentdagen

21. september 2016 | Den Japanske Have, Randersvej 395, 8200 Aarhus N

Deltagerliste
Program

Peter Hjelm, FORMKON
Peter Hjelm, FORMKON video
Lis Bilde, GardinLis
Carsten Tønnes, RIVAL
Annette Tina Troelsen, Væksthus Midtjylland
Marie Leth, Aarhus Kommune
Aage Ravn, UC Holstebro
Bjarne E. Jensen, REGLAB (kan fremsendes per mail)
Steinar Stefansson, Region Midtjylland
Louise Højsgaard Nielsen, Learnmark Horsens

Cirkulær økonomi som innovations og forretningsplatform for virksomheder, niveau B

21. september 2016 | Refurb, Sortevej 12, 8543 Hornslet

Program
Deltagerliste

Jasper Steinhausen, Ouroborus (ingen præsentation)
Linda Høibye, COWI (ingen præsentation)

Facilitatoruddannelse - sådan faciliterer du du et videnssamarbejde, modul 3

12. oktober 2016 | Scandic Bygholm Park, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Deltagerliste

Rasmus Johannes Lund

Cirkulær økonomi som innovations og forretningsplatform for virksomheder, niveau B dag 2

27. oktober 2016 | Holmris Designbrokers, Odinsvej 5, 8850 Bjerringbro

Program
Deltagerliste

Anette Hastrup, Vugge til Vugge & Jesper Minior, Minor Change Group (kan fremsendes per mail)
Rasmus Jørgensen, KALK

Steffen Høgh, 3R Kontor
Tina Snedker Kristensen, Troldtekt

Facilitatoruddannelse - sådan faciliterer du du et videnssamarbejde, modul 4

16. november 2016 | INCUBA, Åbogade 15, 8200 Aarhus N 

Deltagerliste

Rasmus Johannes Lund

Online Markedsføring

30. november 2016 | Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro

Deltagerliste

Ib Potter, Co3 (https://www.slideshare.net/secret/fadxm0BVSq73ZX)
Rolf Pedersen, Conversionlab