2015

Coach, Niveau C

15. januar 2015 kl. 8.30-16.00  | Rambøll, Olof Palmes Allé 20, 8200 Aarhus N

Program
Deltagerliste

Industrielle forretningsmodeller

22. januar 2015 kl. 8.15-12.00 | Linatech, Diget 1, Thorning 8620 Kjellerup

Program
Deltagerliste

Brian Vejrum Wæhrens, Center for Industriel Produktion, AAU
Henrik Skou Pedersen, Væksthus Midtjylland
Karsten Vind, Pluss
Linatech A/S v. Henrik Jeppesen
Linatech A/S v. Henrik Jeppesen
Sam System A/S v. Peter Rødkjær

Den faciliterende rådgiver, modul 1

27. januar 2015 kl. 09.15 - 15.00 | Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll

Den faciliterende rådgiver, modul 1

29. januar 2015 kl. 09.15 - 15.00 | Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll

Virksomhedernes strategiske og organisatoriske tilgang, Niveau B

3. februar 2015 kl. 8.30-16.00  | Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro

Program
Deltagerliste

Den faciliterende rådgiver, modul 2

4. februar 2015 kl. 09.15 - 15.00 |  Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll

Coach, Niveau B

5. februar 2015 kl. 8.30-16.00  | Rambøll, Olof Palmes Allé 20, 8200 Aarhus N

Program
Deltagerliste

Virksomhedernes strategiske og organisatoriske tilgang, Niveau A

17. - 18. februar 2015 kl. 08.30 - 16.00 | Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro

Program
Deltagerliste

Den faciliterende rådgiver, modul 3

18. februar 2015 kl. 09.15 - 15.00 | Hotel Scandic, Udgårdsvej 2, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll

Den faciliterende rådgiver, modul 2

19. februar 2015 kl. 09.15 - 15.00 |  Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll

Den faciliterende rådgiver, modul 3

26. februar 2015 kl. 09.15 - 15.00 | Hotel Scandic, Udgårdsvej 2, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll

Coach, Niveau A

10. marts 2015 kl. 8.30-16.00  | Rambøll, Olof Palmes Allé 20, 8200 Aarhus N

Program
Deltagerliste

Virksomhedernes strategiske og organisatoriske tilgang, niveau C

16. april 2015 kl. 8.30-16.00  | Hotel Medi, Rådhusstrædet 8, 7430 Ikast 

Program
Deltagerliste

Fokus på kapital

29. april 2015 kl. 9.00-15.00  | Skanderborg Park, Skovsvinget 10, 8660 Skanderborg

Program
Deltagerliste

Lars Stigel, Capnova
Leo Hansen,  Nupark Accelerace Invest
Birthe Udsted, StockOnDeals
Rikke Biehl, Delogue
Kenneth Larsen, Keystones
Jan Rosendom, Keystones
Allan Wright, Studio DNA
Jannik Heide, Journal

Den faciliterende rådgiver, modul 4

6. maj 2015 kl. 9.00-15.00  | Golf Hotellet, Randersvej 2, 8800 Viborg

Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll
Business Model, Lemmy Kook Lyngholm Jensen
Per Høj Jørgensen, Væksthus Midtjylland

Den faciliterende rådgiver, modul 4

7. maj 2015 kl. 9.00-15.00  | Golf Hotellet, Randersvej 2, 8800 Viborg

Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll
Business Model, Lemmy Kook Lyngholm Jensen
Per Høj Jørgensen, Væksthus Midtjylland

Den faciliterende rådgiver, modul 5

11. juni 2015 kl. 9.00-15.00  | Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll
Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll - kompetenceudviklingsplan

Innovationsnetværk

17. juni 2015 kl. 8.30-13.30  | Radisson Blu Hotel Papirfabrikken, Papirfabrikken 12, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Bolette van Ingen Bro, Cluster Excellence Denmark
Betina Simonsen, Innovationsnetværket Livsstil, Bolig & Beklædning, Anders Laustsen, Inno-Pro, Innovationsnetværk for Produktion & Dorthe W. Bælum, Dansk Materiale Netværk
Anne Luise S. Jensen, INBIOM, Innovationsnetværket for Biomasse, Dorte Storper, Food Network DK & Rikke Wetterstrøm, Innovationsnetværk Service Platform

Klyngekatalog
Virksomhedsanalysen



Den faciliterende rådgiver, modul 5

19. august 2015 kl. 9.00-15.00  | Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll
Lemmy Kook Lyngholm Jensen, Rambøll - kompetenceudviklingsplan

 

Virksomheder i Vækst

16. september 2015 kl. 9.00-15.00  | Den Japanske Have | Randersvej 395, 8200 Aarhus N

Program
Deltagerliste

Mogens Jensen, AMK Midt-Nord
Jens Bjerg og Niels Dahl Christensen, IRIS Group
Mie Dalskov Pihl, AE
Ole Kjærgaard, Thyborøn Trawldoor
Opsamling AH Industries 
Opsamling Thyborøn Trawldoor
œLink til filmen om AH Industries, klik her

 

Hvad driver succesfulde servicevirksomheder?

28. september 2015 kl. 09.15 - 15.00 | Hotel Scandic, Udgårdsvej 2, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Mette Abrahamsen, Innovationsnetværk
Kresten Olesen, REG Lab

 

Seminar om industriel udvikling og industripolitik i UK

4. november 2015 kl. 10.00 - 12.30 | Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro

Program
Deltagerliste

Jens Nyholm, IRIS Group
Søren Jensen, Innovationsfonden

 

Nyt e-materiale om udvikling af industrielle forretningsmodeller

1. december 2015 kl. 9.00-15.30  | VIA Horsens, Vitus Bering Innovation Park, Chr M Østergaards Vej 4A, 8700 Horsens

Program
Deltagerliste

Arendse Lillesøe & Peter Jespersen
Rickard Lindquist & Andrew Hoff
Rickard Lindquist & Andrew Hoff
Richard Lindquist & Andrew Hoff
Hans Christian Johansen
Laura Møller

 

Traditionelt netværk og networkng - er punkteret! (workshop 1)

16. december 2015 kl. 9.00-12.00  | Gl. Skovridergaard, Marienlundsvej 36, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Simone L. Andersen, powerpoint 1
Simone L. Andersen, powerpoint 2