2012

Økonomi og regnskabsforståelse

17. januar 2012 Kl. 09.00 - 15.00 | Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro

Deltagerliste

Lasse Nejsum oplæg
Bilag 1
Bilag 2
Bilag 3

Sociale Medier

2. februar 2012 kl. 09.00 - 15.00 | Viborg Lounge, Tingvej 7, 2. sal, 8800 Viborg

Program
Deltagerliste

Christian Schwarz Laustsen, Seismonaut
Ib Potter - link til oplæg

Hvorfor spørger du ikke bibliotekerne?

28. februar 2012 kl. 09.00 - 14.00 | Østergaards Hotel, Silkeborgvej 94, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Profil Steen Ammentorp
Profil Kirsten Klausen
Profil Dorthe Brauner Sejersen
Profil Susanne Nielsen
Lars Lund Thomsen  
Oplæg DAMVAD
Oplæg Steen Ammentop

De ejerledede virksomheder, ejerskifter og generationsskifter

27. april 2012 kl. 09.00 - 15.00 | Gudenåcenteret, Kirkevej 10, 7160 Tørring

Program
Deltagerliste

Carsten Steno
Hans Houlind
Bo Vilsgaard

Succesfulde netværk

16. maj 2012 kl. 09.00 - 15.00 | Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter, Østerbro 7, 7800 Skive

Program
Deltagerliste

Christian Stadil

Klædt på til kapital

7. juni 2012 kl. 09.00 - 15.00| Graceland i Randers

Program
Deltagerliste

 

Keystones

Forretningsmodeller

20. juni 2012 kl. 09.00 - 15.00| Viborg Lounge

Program
Deltagerliste

Copenhagen Seafood A/S v/Anna Askær
Morten Lund, Forretningsforsker, Aalborg Universitet
EnergiMidt v/Niels Rousing Vendelboe

Vi har filmet dagens indlæg og højdepunkter, som du kan se her.

Lær dine personlige virkemidler bedre at kende

23. og 24. august 2012| Skarrildhus

Deltagerliste

Peter Jorde

Fremtidens industri i Danmark

18. september 2012 | Früd i Aarhus

Program
Deltagerliste

Bjarne Jensen og Jens Nyholm - ”Analyseresultater REG LAB”
Erik Krarup, Væksthus Midtjylland
Hanne Lykke Thonsgaard -  ”ISCR”

Offentlig Privat Innovation

25. september 2012 | BusinessPark Struer

Program
Deltagerliste

Jacob Høj Jørgensen
Stefan Brendstrup
Peter Bamberg
Michael Alstrøm
Relevante links fra Michael Alstrøm:
OPI-Lab
Fra innovation til marked uden udbud

Socialøkonomiske virksomheder

2. oktober 2012 | Skanderborg Kursus- og konferencecenter

Program
Deltagerliste

Susan Redder Bruun
Karsten B. Vester
Brian Sørensen

Lær dine personlige virkemidler bedre at kende

3. og 4. oktober 2012| Skanderborg Kursus- og konferencecenter

Program
Deltagerliste

Introduktion til vindmølleindustrien

9. oktober 2012 | Vestas, Hedager 42, Aarhus

Program
Deltagerliste

Henrik Brask Pedersen
Jacob Lau Holst
Poul Houman Andersen
Peter Ekmann

Service Innovation

25. oktober 2012 | Favrskov Erhvervsråd, Hinnerup

Program
Deltagerliste

Teknologisk Institut
Undersøgelse om service fra ”Det midtjyske Vækstlag”
Læs mere om ”Det midtjyske Vækstlag”

KASK Business Coach internat om koblingen mellem innovation, kundebehov og forretningsudvikling

1. og 2. november 2012 | Hotel Ebeltoft strand

Program
Deltagerliste

Sjur Dagestad
Stig Roar Wigestrand