2011

Business Coach Internat

17. -18. januar 2011, Scandic Bygholm Park, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Program

Formålet med kurset
Metoder og modeller
Analytiske perspektiver
Coachingoplæg

Socialt entreprenørskab

20. januar 2011 på Früd, Toldbodgade 6, 8000 Aarhus C

Program
Deltagerliste

Susan Redder Bruun, Center for Socialøkonomi

Business Coach seminar om "Marked og ledelse"

9. februar 2011, Ry Park Hotel, Kyhnsvej 2, 8680 Ry

Program

Christian Lausten, Seismonaut: What would Google do?
Jørgen C. Friis, e-stimate: Adfærdsprofil & Livscyklus, Adfærdsprofilen - de fire hovedtyper

Business Coach seminar om "Teknologi/Innovation" og "Finansiering"

24. februar 2011, Hotel Strandtangen, Strandvejen 28, 7800 Skive

Program

Jens Tellefsen, Patrade, Innovation, beskyttelse, IPR-strategi, kommercialisering og håndhævelse
Ellen Marie Vestergaard, PWC,
Finansiering
Mogens Andersen, Sparekassen Østjylland,
Hvad lægger bankerne vægt på ved kreditvurderingen?

Motivation og barrierer i det opsøgende arbejde

1. marts 2011 på Hotel Medi, Rådhusstræde 6 , 7430 Ikast

Program
Deltagerliste

Palle Christiansen, Regionsdirektør, Beskæftigelsesregion Midtjylland
Peter Plougmann, Direktør, New Insight A/S, case om Multicut, case om Dalton
Henning Jørgensen, Professor, Aalborg Universitet
John Vinsbøl, Udviklings- og VEU-centerchef, Selandia
Marie-Louise Vagnby, Projektleder KOMPETENCEmidt, Væksthus Midtjylland

Business Coach seminar om "Coaching"

8. marts 2011, Scandic Bygholm Park, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Program

Helle Nielsen, Mannaz, LØFT - løsningsfokuseret tilgang, Introøvelse

Videninstitutioner og erhvervsfremme

15. september 2011 hos Favrskov Erhvervsråd, Bogøvej 15, Hinnerup

Program
Deltagerliste

Klaus Ammitzbøl, FI
Knud Erik Hilding-Hamann, Teknologisk Institut
Anders Sahl Hansen, Innovation Lab
Martin Møller, Alexandra Instituttet
Eva Ryberg, Teknologisk Institut

Business Coach Internat om "Coaching"

5.-6. oktober 2011, Skanderborg Kursus- og konferencecenter, Skovsvinget 10, 8660 Skanderborg

Program

Spin-off og erhvervsfremme

13. oktober 2011 hos INCUBA Science Park, Åbogade 15, 8200 Aarhus N

Program
Deltagerliste

René Chester Goduscheit, ph.d.
Stefan Brendstrup, LB Analyse
Steen Villadsen, Accelerace Spin-Off Vest
Michele Andreasen, Innovation MidtVest

Nye innovationsformer i virksomheden

27. oktober 2011 på Kystvejens Hotel. og konferencecenter, Grenå

Program
Deltagerliste

Jørgen Høegh
Praktiske erfaringer fra projektet
Produkt- og serviceinnovation
Robert S. Andersen

Business Coach seminar om "Finansiering og Teknologi/Innovation"

3. november 2011, TEKO Design+Business, Birk Centerpark 5, 7400 Herning

Program

Vejen til at blive en god coach

21. november 2011 på Montra Odder Park Hotel

Program
Deltagerliste

Margrete Bak

Det gode bestyrelsesarbejde

6. december 2011 i Innovatorium, Herning

Program
Deltagerliste

Per Høj Jørgensen
Jesper S. Christensen
Jørgen Ulrik Jensen
 

Business Coach seminar om "Ledelse og Marked"

13. december 2011, Fladbro Kro, Randersvej 75, 8920 Randers NV

Program

Mette Neville, professor, Aarhus Universitet, Iværksætteres kontrol-gen spænder ben for vækst
Daniel Ord Rasmussen, Seismonaut, Den håndholdte eksplosion