2010

Nye forretningsområder: Cleantech og oplevelseserhverv

18. maj 2010 i Innovatorium, Birk centerpark 40, 7400 Herning

Program

Asger Daugbjerg, direktør, Mandag Morgen
Copenhagen Cleantech Cluster - Nicolai Sederberg Rottbøll
Mads Lacoppidan, Vækstfonden
Jon Sundbo, professor, RUC
Jeppe Keller, konsulent, Silkeborg Kommune

Konferencen Præsentation af NYE værktøjer og metoder

10. juni 2010 kl. 10 til 16 i Balticagade 12, 8000 Århus C

Fra netværk til fletværk - det erhvervspolitiske setup

16. juni 2010 kl. 9.00 til 14.45 i Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Bent Linhardt Andersen, kontorchef, Erhvervs- og Byggestyrelsen
Claus Ørum Mogensen, kontorchef, KL
Thomas Schøtt, lektor, Syddansk Universitet
Anders G. Christensen, formand, KKR Midtjylland
Bent Mikkelsen, afdelingschef, Region Midtjylland

Megasatsning - sundhed-erhverv

14. september 2010 kl 9.00-14.45 i INCUBA Science Park, Katrinebjerg, Åbogade 15, 8200 Århus N

Program

Jesper Lindgaard Christensen, Lektor, Aalborg Universitet
Martin Møller, Vicedirektør, Alexandra-Instituttet
Trine Winterø, Direktør, MTIC

Innovation og erhvervsservice

28. september 2010 kl. 09.00-14.45 i Viborg Lounge, Viborg Stadion, Tingvej 7, 2. 8800 Viborg

Program
Deltagerliste

René Chester, Ph.d., SDU
Anna Helene Mollerup, Fuldmægtig, Erhvervs- og Byggestyrelsen
Jacob Høj Jørgensen, Projektleder, Væksthus Midtjylland

Erhvervsfremmesystemet/Innovationssystemet
– den midtjyske model set fra en international synsvinkel

7. oktober 2010, kl. 9.00-11.00 i Viborg Lounge, Viborg Stadion, Tingvej 7, 2., 8800 Viborg

Program
Deltagerliste

Bent Mikkelsen, afdelingschef, Region Midtjylland
Flemming K. Fink, Centerdirektør, Århus Universitet
Lars Stigel, direktør, Østjysk Innovation
Dr. Burton Lee, Standford University

Globalisering og den regionale udvikling

12. oktober 2010, kl. 9.00-15.10, LandbrugetsHus, Erhvervsbyvej 13, 8700 Horsens

Program

Henrik Halkier, Professor, Aalborg Universitet
Pernille von Lillienskjold, Kontorchef, Erhvervs- og Byggestyrelsen
Kristian Philipsen, Lektor, Aalborg Universitet
Flemming K. Fink, Centerdirektør

Intrapreneurship og anvendelse af virksomhedens interne ressourcer

30. november 2010, Kl. 09.00-15.00, Silkeborg Tekniske Skole, Kejlstrupvej 87, 8600 Silkeborg

Program
Deltagerliste

Majbritt Rostgaard Evald, SDU
Henrik Høgh Olesen
Lasse Staal
Thomas Bjerre, Højteknologifonden

Rammebetingelser - fokus på uddannelse og kultur

8. december 2010, kl. 9.15 - 15.00 i Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning

Program
Deltagerliste

Professor Peter Gundelach, Københavns Universitet - notat
Ina Drejer, Region Midtjylland
Sarah Kirkeby Danneskiold-Samsøe, Fonden for entreprenørskab
Lone Stubdrup, Studentervæksthus Århus